כי האדם עץ השדה / נתן זך
כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה
כְּמוֹ הָאָדָם גַּם הָעֵץ צוֹמֵחַ
כְּמוֹ הָעֵץ הָאָדָם נִגְדָּע
וַאֲנִי לֹא יוֹדֵעַ
אֵיפֹה הָיִיתִי וְאֵיפֹה אֶהְיֶה
כְּמוֹ עֵץ הַשָּׂדֶה

שדות מוריקים ועצי שקדיות פורחים באוויר מבשרים לנו על בואו של ראש השנה לאילנות אותו נציין בתאריך ט”ו בשבט. הידעתם מדוע נבחר דווקא תאריך זה לחגוג בו את ראש השנה לאילנות? בחג הסוכות מתחילה עונת הגשמים במזרח התיכון ועד לתאריך זה בחודש שבט וודאי תתברך הארץ בגשמי ברכה ותרבה את יבולה, על כן קבעו חכמים יום זה כראש השנה לאילנות. למועד זה משמעויות הלכתיות רבות ליבול שגדל בארץ ישראל ולמצוות התלויות בארץ כמו תרומות ומעשרות, ערלה ועוד.

במקורות היהודיים מעניקים משמעות נוספת לט”ו בשבט ומקבילים את האדם לעץ השדה ‘כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה’. מחזוריותו של העץ מידיי שנה מסמלת התחדשות ופריחה מחדש, כך גם האדם ניתנת לו הזדמנות נוספת בשנה להשיל מעליו אבק דרכים, להתחדש ולחשב מסלול מחדש.

בט”ו בשבט נוהגים לערוך סעודה חג עשירה במאכלים טובים ופירות משובחים משבעת המינים וכמובן להרבות בשבח ובהודיה להקב”ה על הארץ ועל יבולה. בעבר בזמן ששהה עם ישראל בגולה הייתה משמעות עילאית לאכילת פירות שגדלו בארץ ישראל ועל כן היו מייבשים את הפירות הטריים בארץ ושולחים אותם ליהודים בתפוצות שיזכו גם הם לברך בט”ו בשבט על פירות קדושים אלו. כיום נשתמר מנהג זה ועל השולחן החגיגי מונחים פירות טריים לצד פירות יבשים כאחד. חשוב לזכור שפירות יבשים הם פירות שעברו תהליך ‘ייבוש’ ומלאים בסוכר, על כן צריך לצרוך מהם במידה וכן לזכור להקפיד בבדיקתם מחרקים לאור יום.

רוצים לדעת איך נראה שולחן ט”ו בשבט שלנו בסיטיסל?

ארוחת החג שלנו תהיה חלבית, קלילה ומתאימה לאמצע היום. נתחיל בברכות על מארזי הפירות הטריים והיבשים שיפארו את השולחן שלנו ונרים כוסית ‘לחיים’ עם יין משובח לברכת ט”ו בשבט שמח. למנת הפתיחה נגיש דג סלמון טרי לצד סלט עלים מרענן. לאחריו נמשיך למנה העיקרית בה נגיש לזניית שמנת פטריות, סלט פסטה נהדר וקיש בטטה טעים ונימוח. כמובן, אי אפשר לוותר על קינוח של עוגת גבינה אוכמניות לצד אספרסו מריר. אתם דואגים מי ישטוף אצלנו כלים? אל דאגה, השולחן שלנו ערוך בכלים חד פעמי יפיפיים ואיכותיים שמאפשרים לנו ליהנות מארוחת חג חגיגית ללא מצפון מי ינקה אחרינו.

בקניון הווירטואלי של סיטיסל תוכלו למצוא מגוון עצום של מוצרים שיפארו לכם את שולחן ט”ו בשבט. מארזי פירות יבשים מפנקים, פלטות פירות וירקות טריים, יינות משובחים, מגשי אירוח לסוגיהם, עוגות וקינוחים, מארזי כלים חד פעמיים, אקססוריז ואביזרים משלימים שיקפיצו את שולחן הסדר שלכם. אתם מרכיבים את סל הקניות שלכם, אנחנו אוספים, אורזים ומביאים לכם אותו עד פתח הבית לשולחן ט”ו בשבט חגיגי!